Jeżdzimy zimą samochodem

Okres zimowy na ulicach wymaga od posiadaczy pojazdów dodatkowego przygotowania auta oraz większej atencji podczas kierowania. Zimową porą zdarza się największa ilość zdarzeń drogowych, w szczególności w mieście, gdzie ruch na czas godzin szczytu jest wielki.
Czy, by bezpiecznie jeździć zimową porą, wystarczy jedynie jeździć wolniej i rozważniej? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma poradami, jakie usprawnią jazdę autem w trakcie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na drogach koniecznie trzeba zrobić przegląd auta. Podróż zimową porą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość właścicieli samochodów szanuje tę normę.
Należałoby także zwrócić uwagę na działanie hamulców. Jeśli hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej stracić kontrolę nad samochodem i spaść z drogi podczas hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne w ciągu lata oraz jesieni – zimową porą zdoła doprowadzić do szkody czy stłuczki.
Najlepiej przed czasem zimowym zaplanować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi najem pojazdów, które są na bieżąco serwisowane u zaufanych mechaników samochodowych.
Przed wynajęciem poszczególnego samochodu, monitorujemy jego stan techniczny, ażeby zapewnić klientom najwyższy komfort jazdy oraz poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się autem okresie zimy wydaje się mało ważny, niemniej jednak warto pamiętać o jednej regule. Jeśli kierowca będzie nazbyt silnie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami wpierw się rozgrzeje plus roztopi, a następnie zamarznie, tworząc lód. Prawdopodobnie może to doprowadzić do powstania problemów jeszcze przed odjechaniem z miejsca postoju. Auto zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
W pierwszej kolejności nie wpadać w panikę i nadmiernie gorliwie nie wciskać pedału gazu, ponieważ to może jedynie pogorszyć sytuację. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    w pierwszej kolejności powinno się wyprostować koła,
•    następnie delikatnie wcisnąć pedał gazu.
•    jeśli auto pocznie się zakopywać, należy    dynamicznie nacisnąć sprzęgło,
•    potem należy raz jeszcze wcisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Zbytnia śmiałość jest najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych  w czasie zimy. Należy zachować właściwy odstęp, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch na ulicy jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony prowadzący powinien zachować przezorność w czasie jazdy, nie tylko zważywszy na niekorzystne warunki na jezdni, ale też na postępowanie pozostałych kierowców.
Niełatwo przewidzieć postępowanie wszystkich uczestników ruchu, dlatego najrozsądniej w okresie zimowym zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Prócz pozostałych aut na jezdni, atencję kierowcy powinna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 By uniknąć wypadku zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok przyzwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza autowypożyczalnia prowadzi wynajem pojazdów dostawczych oraz osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wyjazd w góry, przygotowywaliśmy opcję wynajęcia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia