Jazda samochodem w czasie zimy

Okres zimowy na drogach wymaga od właścicieli aut odpowiedniego przygotowania samochodu i podwyższonej koncentracji w czasie kierowania. Zimową porą zdarza się najwięcej stłuczek, przede wszystkim w mieście, gdzie ruch podczas godzin szczytu jest kolosalny.
Czy, żeby bezpiecznie jeździć zimą, wystarczy jedynie jeździć wolniej oraz rozważniej? Zachęcamy do zapoznania się z kilkoma poradami, które ułatwią jazdę pojazdem w czasie zimy.

Koniecznie wykonaj badanie techniczne!
Przed pierwszym śniegiem na ulicach obowiązkowo trzeba zrobić przegląd pojazdu. Podróż zimą na letnich oponach jest niedopuszczalna i większość posiadaczy pojazdów szanuje tę normę.
Warto również zwrócić uwagę na działanie hamulców. W sytuacji, gdy hamulce funkcjonują nierówno, łatwiej utracić kontrolę nad pojazdem i spaść z jezdni podczas hamowania. Nierówne działanie hamulca jest niezauważalne w czasie lata oraz jesieni – zimą może doprowadzić do szkody czy stłuczki.
Najlepiej przed czasem zimowym zorganizować wymianę klocków hamulcowych. Nasza autowypożyczalnia prowadzi wypożyczanie pojazdów, jakie są na bieżąco serwisowane u sprawdzonych mechaników samochodowych.
Przed najmem każdego samochodu, badamy jego stan techniczny, żeby zapewnić interesantom najwyższy komfort jazdy i poziom bezpieczeństwa.

Jak odpowiednio ruszać autem?
Sposób, w jaki rusza się autem podczas zimy wydaje się mało istotny, jednak wskazane jest pamiętać o jednej zasadzie. Jeżeli prowadzący będzie zbyt gorliwie wciskał pedał gazu to śnieg pod kołami najpierw się rozgrzeje a także roztopi, a potem zamarznie, tworząc lód. Przypuszczalnie może to doprowadzić do zaistnienia kłopotów jeszcze przed wyjechaniem z miejsca postoju. Pojazd zakopie się jeszcze bardziej, a podwodzie osiądzie.

Co zrobić jeżeli samochód utknął w zaspie?
W pierwszej kolejności nie panikować i zbyt gorliwie nie wciskać pedału gazu, bowiem to być może wyłącznie pogorszyć sprawę. Najprostszy sposób wymaga kilku ponowień poniższych czynności:
•    przede wszystkim powinno się wyprostować koła,
•    następnie lekko wcisnąć pedał gazu.
•    jeżeli auto zacznie się zakopywać, trzeba    żywo wcisnąć sprzęgło,
•    potem należy kolejny raz nacisnąć pedał gazu.

W czasie zimy nie ufaj innym uczestnikom ruchu
Przesadna brawura jest najczęstszą przyczyną wypadków  w czasie zimy. Warto zachować właściwy odstęp, szczególnie w mieście, gdzie ruch na drodze jest większy. Nawet najlepszy i doświadczony prowadzący winien zachować przezorność w trakcie jazdy, nie tylko mając na uwadze złe warunki na jezdni, lecz dodatkowo na postępowanie innych posiadaczy samochodów.
Trudno założyć zachowania każdego z uczestników ruchu, dlatego najlepiej w okresie zimowym zastosować regułę „ograniczonego zaufania”. Oprócz pozostałych samochodów na drodze, uwagę kierowcy winna być skupiona na pieszych i cyklistach.
 Żeby uniknąć wypadku zachowaj większy odstęp. Ten banalny krok pozwoli na zachowanie dłuższej drogi hamowania i większego poziomu bezpieczeństwa.

Nasza wypożyczalnia prowadzi najem aut dostawczych a także osobowych, a dla kierowców planujących zimowy wypad w góry, przygotowaliśmy możliwość pożyczenia łańcuchów na koła w korzystnej cenie!

autowypożyczalnia